Muzeum patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.
Rozsahem historických, uměleckoprůmyslových i přírodovědných sbírek patří k největším muzejním ústavům v České republice. Zároveň je střediskem vědecké práce v řadě vědních oborů. Hlavní budova muzea se nachází v Kopeckého sadech 2 v Plzni.
Zámek naleznete v malém západočeském městečku Manětín pod Chlumskou horou, severně od Plzně. Krajina je zde lesnatá, relativně řídce obydlená a její specifický profil tvoří vrchy sopečného původu, mezi nimiž se vine romantické údolí řeky Střely se svými přítoky. Manětín zde působí se svojí historií a kulturou jako malý zázrak a proto se mu již dlouhá léta přezdívá „Barokní perla západních Čech.“
Historie tohoto sídla počíná již rokem 1158, přičemž tento dům prošel během historie všemi významnými přestavbami. Nejprve byl gotickým hradem, později renesančním a barokním zámkem. Naposledy svou podobu změnil v polovině 19. století, kdy proběhla přestavba ve stylu anglické gotiky. Každá z přestaveb zanechala na chyšském zámku své dodnes výrazné stopy.
Zámek stojí ve vsi Hrad Nečtiny, části obce Nečtiny, v okrese Plzeň-sever. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Zámek je tojkřídký, postavený na půdorysu písmene U, s nestejně dlouhými křídly vymezujícími čestný dvůr.
Barokní zámek Bezdružice, viditelný ze širokého okolí, se tyčí na návrší, na západní straně náměstí ve stejnojmenné obci. Tu proslavilo jméno známého renesančního šlechtice a cestovatele - Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.
Barokní zámek Luhov byl rodinou Němcových zakoupen za účelem tento chátrající historický objekt postupně opravit do původního stavu a následně se s návštěvníky podělit o krásu venkovského sídla v Plzeňském kraji. Pro návštěvníky je přístupný od roku 2006 v sobotu a v neděli (květen - září) od 10 do 17 hodin.